Przenosiny bloga

Witajcie! Z rozrzewnieniem żegnam MK Czytuje - jednak cały ten blog, wszystkie posty i komentarze odnajdziecie na mojej stronie
Zapraszam Was na nią serdecznie!

sobota, 8 czerwca 2013

Ciemne Sekrety, Uczeń - Hjorth / Rosenfeldt


Ciemne Sekrety to pierwsza część serii ze wspomnianym Sebastianem. Specjalista od seryjnych zabójstw, przyjeżdża do miasta, aby uporządkować sprawy związane ze śmiercią matki i chociaż już nie współpracuje z policją - postanawia wykorzystać znajomości, aby zdobyć informacje o kobiecie, która pisała do niego listy znalezione u matki. Zaginął chłopak, a policja znajduje jego ciało w podmokłym lesie. Sprawa robi się na tyle poważna, iż wkracza Krajowa Policja Kryminalna, z którą Sebastian współpracował. Tropy prowadzą do prywatnej szkoły, która jak się okazuje ma wiele sekretów.
Uczeń - w Sztokholmie dochodzi do serii brutalnych morderstw, których ofiarami są kobiety. Zespół Krajowej Policji Kryminalnej pod wodzą Torkela znowu wkracza do akcji, ale śledztwo nie posuwa się naprzód. Morderstwa są niepokojąco podobne do innych popełnionych przez Hidiniego, seryjnego mordercy, którego Sebastian pomógł aresztować 15 lat temu. Hinde nadal odsiaduje wyrok, a policja ma do czynienia z naśladowcą. Bergman postanawia uczestniczyć w śledztwie i odkrywa, iż morderstwa skierowane są przeciwko niemu.

Książki są bardzo wciągające. Typowe powieści kryminalne, w których zbrodnia jest równie ważna jak interakcje pomiędzy bohaterami. Napięcie jest powoli dawkowane, a zbrodnie i intrygi przemyślane. Bohaterzy to osoby z krwi i kości, posiadające cały wachlarz wad i zalet. Książka nie skupia się tylko i wyłącznie na sprawach służbowych, ale także prywatnych. Książki są warte uwagi. Widać w nich doświadczenie autorów w pisaniu scenariuszów do seriali. W dzisiejszych czasach popularne są tak wyraziste, złożone postacie. 

Sebastian jest jednym z popularnych ostatnio wzorców zarówno w kinie jak i literaturze. Jest specjalistą od seryjnych zabójców. To bardzo specyficzny i niezwykle inteligentny człowiek. Do tego dochodzi nie wyjaśniona do końca tragedia z przeszłości, która prowadziła do jego autodestrukcji i odejściach od tego na czym się najlepiej znał. Sebastian dowiaduje  się, iż ma dziecko i w pierwszej części książki, wykorzystuje znajomości, aby odnaleźć kobietę z którą się spotykał i potwierdzić tę informację. Jego życie nie wygląda tak jakby chciał, wbrew pozorom jest nieszczęśliwym człowiekiem, który "zalicza" kobiety, żyje z profitów, a jego przeszłość powoduje bezsenność. Postanawia włączyć się w śledztwa, ale jego specyfika powoduje,iż zarówno znani, jak i nowi członkowie grupy nie przepadają za nim.
Książkę poleciłabym każdemu lubiącego kryminały, sensacje i thrillery z wątkiem psychologicznym. Czekam na kolejne części.
Tytuł: Ciemne Sekrety, Uczeń
Autor: Hjorth / Rosenfeldt
Data i miejsce wydania: 2011, 2012
Wydawnictwo: Czarna Owca
Seria: cykl kryminalny z Sebastianem Bergmanem 


Hjorth / Rosenfeldt to dwóch panów ze Szwecji pracujących jako scenarzyści.
 Ciemne Sekrety i Uczeń to ich debiuty. 
Książki te cieszą się ogromną popularnością. Wyzwania: -

                             

Będzie mi bardzo miło jeśli zostawisz swój ślad lub/i zaczniesz obserwować MK Czytuje i MK Gotuje w Google lub na FB. Ponadto zapraszam Wszystkich do wzięcia udziału w Wyzwaniach na MK Czytuje: Czytamy Polecane Książki oraz Czytamy Norę Roberts. Konkursy na blogu znajdziesz tutajJeśli jesteś na mojej stronie pierwszy raz został namiary na swojego bloga. 
Pozdrawiam Ciepło Marta Kor - MK Czytuje

6 komentarzy:

kasia myszowata pisze...

Super książka z zaskakującym (przynajmniej ja się nie spodziewałam) zakończeniem. Nie czytałam jeszcze Ucznia, potrzebowałam przerywnika, ale już nie mogę się doczekać:)

Marta Kor pisze...

polecam dwójkę jest równie fajna jak jedynka;))

Barbara Pelc pisze...

Lubię takie klimaty:)

Marta Kor pisze...

to jak nic trzeba zapisać w kajeciku i przeczytać kiedyś;))

Asia Szarańska pisze...

Czytałam Ciemne Sekrety - teraz pora na kolejną książkę :)

Marta Kor - MK pisze...

to fajna seria;)