Przenosiny bloga

Witajcie! Z rozrzewnieniem żegnam MK Czytuje - jednak cały ten blog, wszystkie posty i komentarze odnajdziecie na mojej stronie
Zapraszam Was na nią serdecznie!

niedziela, 7 lipca 2013

Z Serii Jak To Zrobić...? Czyli Jak Podrasować Szablon na Blogerze?

Post powstał na prośbę z komentarza - dla osób, które chciałyby coś zmienić na swoich blogach, a nie wiedzą jak to zrobić? Blogger daje nam możliwość prostej zmiany, bez konieczności pisania kodu html. 
Każdy z nas w pierwszej kolejności powinien sobie zrobić kopię szablonu oraz importowa lub eksportować zawartość bloga. Pozwoli nam to zachować stary kształt bloga gdybyśmy nie chcieli jednak nowego. Ponadto co jakiś czas warto jest eksportować zawartość bloga, aby mieć kopię zapasową postów. Poniżej znajdziecie zdjęcia jak to zrobić...


jak widzimy w zakładce Ustawienia - Inne- Mamy możliwość Importowania/Eksportowania Bloga

W Zakładce Szablon wybieramy Utwórz Kopię Zapasową

Klikamy Pobierz Pełen Szablon i zapisujemy np. na pulpicie

Kolejnym krokiem jest wybranie opcji Dostosuj w zakładce Szablon bloga. 

Zauważymy, iż otworzyło nam się takie okno. I tu wybieramy sobie szablon i jego rodzaj klikając odpowiedni rysunek/ikonę. Jeśli chcemy tylko podrasować istniejący już szablon pomijamy ten krok. Dodatkowo widzimy taką małą strzałkę na pasku nad widokiem do "MK Czytuje" - dzięki niej przy każdej zmianie, gdy na nią klikniemy zobaczymy pełen widok bloga. Klikając powtórnie znowu zobaczymy górne menu.


Kolejnym etapem jest wybór tła oraz motywu bloga. Które widzimy poniżej. 


Klikając w oznaczone miejsca mamy możliwość wyboru.

Tutaj wybieramy motyw kolorystyczny, który nam najbardziej odpowiada. Poniżej opiszę możliwość zmiany niektórych elementów kolorystyki w opcjach Zaawansowanych.Bardzo ważną rzeczą jest wybranie układu treści, układu kolumn i stopki. Wybieramy czy chcemy mieć dodatkowe gadżety po obu stronach czy tylko jednej i ile chcemy mieć stopek u dołu strony. Rozmieszczenie konkretnych elementów będziemy mogli dostosować już później w opcjach blogera (nie szablonu): "Układ"

Następnie Dostosowujemy Ustawienia Szerokości. Jest to przydatne gdy np. coś nam się nie mieści w szpalcie bocznej lub menu jest za małe i zamiast mieścić się pod nagłówkiem zwija się..Ostatnim elementem są funkcje Zaawansowane. Gdzie wybieramy sobie czcionki w blogu, kolor tła, czcionki i ich wielkość w gadżetach, kartach czy linkach. Przy każdym rodzaju szablonu będą różne możliwości. Możemy wybierać w miejscach gdzie umieściłam strzałki.
Na koniec Zapisujemy szablon i jak się zapisze klikamy zakładkę "powrót do blogera" lub "wyświetl bloga"
I to już wszystko to mój pierwszy taki post, więc jeśli coś jest nie jasne proszę o pytania. W razie potrzeby wyjaśnię to bardziej szczegółowo. Gdy już wgryziemy się w to zauważymy, że jest to prościutkie. 


Będzie mi bardzo miło jeśli zostawisz swój ślad lub/i zaczniesz obserwować mój blog  w Google lub na FB Pozdrawiam Ciepło

11 komentarzy:

prosperiusz pisze...

Marto, dziękuję, świetny i przydatny post :)

Barbara Pelc pisze...

hehe Marta - Człowiek orkiestra ;)

Marta Kor pisze...

ależ proszę jakby co daj znać

Marta Kor pisze...

na drugie mam Zosia;P

Marta Kor pisze...

i po co się ograniczać do jednej rzeczy..? za to ubolewam nad tym że nie umiem szyć;D zresztą to byłby wstyd nie znać podstaw, gdy ma się męża grafika;P,

Aleks andra pisze...

ja nie wiem jak zrobić takie zakładki u góry jak masz, czarna magia :D

Marta Kor pisze...

Czy chodzi Ci o menu i zakladki strona glowna, o mnie i blogach itp?

Kulturalna pisze...

twoja notka bardzo mi się przyda, brakowało mi takiej porady ;)
http://qltura.blogspot.com/

Marta Kor pisze...

cieszę się że ten post pomoże więcej niż jednej osobie...pozdrawiam

Ann RK pisze...

W ustawieniach szablonu wiem gdzie grzebać, ale o zrobieniu kopii zapasowej jakoś nie pomyślałam.

Marta Kor - MK Czytuje i MK Go pisze...

a ja staram się ją robić przy każdej zmianie to dość pomocne - kopię szablonu i zawartości bloga! raz musiałam je przywracać i nie miałam żadnych błędów - nic nie uciekło ani nic nie straciłam;)