Przenosiny bloga

Witajcie! Z rozrzewnieniem żegnam MK Czytuje - jednak cały ten blog, wszystkie posty i komentarze odnajdziecie na mojej stronie
Zapraszam Was na nią serdecznie!

piątek, 18 października 2013

Angus od snów - Alexander Mccall Smith

Mity to obrazy serc i umysłów ludzkich. To pragnienia, potrzeby i wierzenia naszych przodków, których cząstki istnieją w nas. To mistyka, ale także zagadnienia związane z bytem ludzkim. Mity zawierają wiele prawd i mądrości, które oddają naszą naturę.
Sny odzwierciedlają i ujawniają nasze pragnienia, lęki i tęsknoty. Są naszymi odbiciami w tafli jeziora obdartymi ze zbędnych barier, które sami tworzymy. Sny to obrazy, dźwięki, wrażenia zmysłowe. Mitologia celtycka, bo to na niej opiera się ten mit - to świat bogaty i magiczny - bazujący na idei światów równoległych - świata realnego i mistycznego - świata śmiertelników i bogów. Bogowie są nieokreśleni, a ich moc jest niewyobrażalna. Dagda, ojciec bohatera naszego mitu - jest także bogiem, od którego wszystko co mistyczne ma początek. Mit o Angusie należy do mitów pierwotnych - opowieści o czasach niepamiętnych. To postać z mitologii celtyckiej Irlandii i Szkocji. Dawca Snów, Eros. Bóg miłości i młodości. Postać z Zielonej Wyspy.

Angus istnieje w wielu mitologiach. Nazywa się go także Aengus MacOgh, Oengus, czyli Jedynym Mocnym. Jedyną siłą. Wyjątkowy wybór. Wybraniec. Wyjątkowa siła. To bóg duchowo jasny. Pomagający. Opiekuńczy. Obrońca uciskanych i ciężko chorych. Powiada się, iż przemierza zielone pola w podskokach, by po chwili znaleźć się przy nas i nieść nam marzenia senne. Dając nam sny, których pragniemy, o które prosimy i których potrzebujemy.
Angus od snów - to książka opowiadająca tę baśń na nowo w sposób swobodny, lecz z zachowanie irlandzkich źródeł mitologicznych. Jej głównym założeniem jest wprowadzenie Oengusa w świat współczesny poprzez powiązania zawarte w opowiadaniach pełnych miłości, zrozumienia, ale także tragedii i nieubłaganego losu. To opowieści o tajemnicy snów, podświadomości, naszej sile i miłości. Pełne sekretów ludzkich serc. Książka Angus od snów podobała mi się niebywale. To rewelacyjna odskocznia od typowych powieści. Ten mit opowiedziany jest w sposób niezwykle lekki - snuty niczym delikatna opowieść. Widać w nim kunszt Alexandera Mccall Smitha, którego niektórzy z Was mogą kojarzyć z cykli książek: „44 Scotland Street”  oraz „Kobieca Agencja Detektywistyczna Nr 1”.  W tych opowiadaniach znajdziemy Angusa MacOgh ukazanego w sposób nietypowy - poprzez masę przenośni. Jego cząstka istnieje w bohaterach opowiadań, które przeplatają się z mitem opowiedzianym w sposób baśniowy. Książkę tę mogę polecić z czystym sumieniem wszystkim. A kochający opowiadania, baśnie i mitologie - będą więcej niż usatysfakcjonowani.

Mit to obłok wywiedziony z cienia wywiedzionego z podmuchu wiatru s.8Tytuł: Angus od snów
Autor: Alexander Mccall Smith
Data i miejsce wydania: Kraków 2007
Wydawnictwo: Znak
Ilość Stron: 151
Seria: seria MITY
             
Będzie mi bardzo miło jeśli zostawisz swój ślad lub/i zaczniesz obserwować MK Czytuje i MK Gotuje w Google lub na FB. Ponadto zapraszam Wszystkich do wzięcia udziału w Wyzwaniach na MK Czytuje: Czytamy Polecane Książki oraz Czytamy Norę Roberts. Konkursy na blogu znajdziesz tutajJeśli jesteś na mojej stronie pierwszy raz został namiary na swojego bloga. 
Pozdrawiam Ciepło Marta Kor - MK Czytuje

Dziś na Dyskusyjach - Pratchett zapraszam;) tutaj

31 komentarzy:

prosperiusz pisze...

Jednym słowem, mitologia celtycka ma swój urok :)

ksiazkowka pisze...

Ja tym razem pasuję... :)

Edyta pisze...

Mitologia jest bardzo pociągająca. A mitologia celtycka, czy nordycka, tak samo jak słowiańska, jest bardzo mistyczna, działająca na wyobraźnię.
Chętnie sięgnę po ta książkę :)

Basia z Czytelni pisze...

A mnie bardzo zachęciłaś, mitologie są wspaniałe i jeszcze te sny. Bardzo mnie to kręci!

Marta Kor - MK Czytuje i MK Go pisze...

I opowiadania i 150 str;PPPPP

Marta Kor - MK Czytuje i MK Go pisze...

;)

Marta Kor - MK Czytuje i MK Go pisze...

oj ma! ;P

Marta Kor - MK Czytuje i MK Go pisze...

książka dla mnie jest bardzo dobra i skłania do refleksji...w ogóle po niej miałam schizy;DDDD obudziłam się w nocy i miałam wrażenie, że ktoś odchodzi od łóżka - nie bałam się wcale, ale jednak - wyobraźnia (i to spora) robi swoje;PP

awiola pisze...

Czasami warto przeczytać coś innego i tak jest w tym przypadku moim zdaniem.

Cyrysia pisze...

Za opowiadaniami niezbyt przepadam, gdyż wolę dłuższą prozę, ale lubię natomiast baśnie, dlatego może zrobię wyjątek i skuszę się na Angusa. Zastanowię się jeszcze.

kasia23112511 pisze...

Już nie pamiętam kiedy ostatni raz miałam bliższą styczność z mitologią i teraz nawet nie bardzo pamiętam jakie wrażenia we mnie zbudzała :) Ale Twoja recenzja brzmi zachęcająco :)

kasia23112511 pisze...

wzbudzała* :)

:P

Marta Kor - MK Czytuje i MK Go pisze...

grecką i egipską także kocham! coś dla Ciebie wynajdę aby byli Celtowie i zbrodnia;) - przynajmniej spróbuję. Pozostałych książek pisarza nie czytałam, ale są bardzo znane! a co do mitologii greckiej i egipskiej to kocham 2 pierwsze filmy "Mumia" i "Mumia Powraca" więc że nie wszystkim się podobają, ale ja je uwielbiam;) no i chciałabym dowiedzieć się co czytałaś z tej mitologii - jakieś tytuły proszę;PP

Minerwa pisze...

Jak już mówiłam, muszę się wciąć za to lub podobną rzecz. :-)

Marta Kor - MK Czytuje i MK Go pisze...

dla mnie mitologię znajdujemy w prawie każdej książce fantasy, bo pisarze z nich czerpią;) - a te książkę polecam jako poszerzenie horyzontów, choć Mgły Avalonu, o których niedawno pisałam są historią, która opiera się na celtyckiej mitologii i jest to cudna historia - polecam;)

Marta Kor - MK Czytuje i MK Go pisze...

ok;) ja uważam, że warto spróbować;)

Marta Kor - MK Czytuje i MK Go pisze...

fajnie! nie tylko ja mam taką wyobraźnię;))

Marta Kor - MK Czytuje i MK Go pisze...

ja się nie bałam jakoś, może dlatego, że naczytałam się że to dobry bo;PPPPPPPPPPPP

Paulina Król pisze...

Jeśli chodzi o egipską, to słabo. Jedynie coś tam Andrzejewskiego, mój dziadek kolekcjonował książki, to i on się znalazł. Miał też cykl "Mitologie świata", w tym egipska, mezopotamska, afrykańska bodajże itp. Musiałabym przejrzeć stare kartony, bo mamy duuużo książek w stodole :) Grecka mitologia to już lepiej - Parandowski, oczywiście, którego bardzo lubię, Owidiusza (kocham!!!), Homera, lubię też Kubiaka (ale nie tak bardzo, jak Parandowskiego). Uczta Platona - super!!! Tyle że to książki nie tyle o mitach, co generalnie literatura antyczna :) Ale w tym klimacie, który bardzo lubię.

Edyta pisze...

Czasami to ja mam wrażenie, że moja wyobraźnia jest jak ta u dzieci, działa jak szalona! :)

Basia z Czytelni pisze...

o 150ztr - to na jedno chapnięcie chap chap

Kiti pisze...

Nie czytałam nic związanego z mitologią celtycką, ale jestem jej bardzo ciekawa;)

Katarzyna Meres pisze...

"Mit to obłok wywiedziony z cienia wywiedzionego z podmuchu wiatru." - strasznie ładne słowa... Jeśli ta opowieść jest napisana takim językiem, to ja ją poproszę! :)

kasjeusz pisze...

O, u ciebie też się pojawił disqus. I nowy szablon (zapewne jak zwykle zauważam wszystko z opóźnieniem). Ładny. :)
Mity, jak być może pamiętasz, uwielbiam. Sięgam po każdą książkę inspirowaną mitologią grecką/rzymską/celtycką/słowiańską etc., jaką spotkam. Snami również nie pogardzę. ;)
A jeśli chodzi o Angusa: jakiś czas temu widziałam w księgarni książkę dla dzieci pt. "Angus, stringi i przytulanki". ;) Aż mnie zaciekawiło, o czym to jest.
Pozdrawiam ciepło!

Marta Kor - MK Czytuje i MK Go pisze...

co za nietypowy tytuł...myślę, że to książka w Twoim guście dlatego polecam i pozdrawiam Kochana;))

Marta Kor - MK Czytuje i MK Go pisze...

może nie cała, ale zawiera sporo fajnych cytatów;)

Marta Kor - MK Czytuje i MK Go pisze...

polecam Ci szczególnie mitologię celtycką bo jest świetna!!

Marta Kor - MK Czytuje i MK Go pisze...

o to fajnie czegoś poszukam;))

Marta Kor - MK Czytuje i MK Go pisze...

w takim mącie razie warto po coś sięgnąć;))

Marta Kor - MK Czytuje i MK Go pisze...

no i do tego świetnym językiem napisane;))

Marta Kor - MK Czytuje i MK Go pisze...

u mnie to samo;))