Przenosiny bloga

Witajcie! Z rozrzewnieniem żegnam MK Czytuje - jednak cały ten blog, wszystkie posty i komentarze odnajdziecie na mojej stronie
Zapraszam Was na nią serdecznie!

wtorek, 25 marca 2014

Karolina Janowska - Opowieści Celtyckie.Początek

Celtowie naród owiany tajemnicą. O ukształtowanej wierze, przekazywanej z pokolenia na pokolenie, która jest czynnikiem regulującym życie jednostek - ich życie rodzinne, plemienne. Waleczni, wierzący w instytucję rodziny oraz posiadający jasną strukturę społeczną. Tradycyjni oraz posiadający nienaruszalne obyczaje. Opowieści Celtyckie. Początek to opowieść o Celtach pełnych dumy, tradycji i pradawnych wierzeń, ale i ludzi wiecznie skłóconych, uwikłanych w wielopokoleniowe waśnie pomiędzy klanami, które prowadzą do spisków i zbrodni na współbraciach. To opowieść o starych i pierwotnych formach obrzędów, strukturach społecznych i rodzinnych, o religii, naukach druidów i wiedźm-wojowniczek. Opowieści Celtyckie. Początek to także droga ku ich upadkowi lub pełnemu zjednoczeniu i chwale. Imperium Rzymskie rozrasta się co powoduje, iż ich tradycje, wierzenia, pradawne nauki, sabaty i krwawe ofiary wypierane są przez obcą cywilizacje. 
Celtyllus wódź Arwernów widzi nadchodzące niebezpieczeństwo. Na świat przychodzi jego prawowity syn Galvan. Celtyllus rozpoczyna negocjacje - pragnie połączyć klany jednak nie jest wystarczająco uważny, zawiązuje się spisek pomiędzy niechętnymi klanami i zostaje zamordowany. Galvan uważany za wybrańca bogów, zdolnego przywrócić blask Celtom zostaje zawczasu odesłany do druidów, gdzie rozpoczyna naukę o przyrodzie, historii i kulturze swego narodu. Kapłani widzą w nim prawdziwego wojownika. Syn Celtyllusa trafia do szkoły wiedźm-wojowniczek, które szkolą go z innymi chłopcami, poddają próbom i decydują czy dostanie się on do klasy wojowników czy powróci np. do druidów. Ten niepełnoletni jeszcze chłopiec musi dokonać wielu wyborów - kierować się sercem czy rozumem? Wybrać obowiązek narzucony przez bogów czy zakazaną drogę? Czy przetrwa, przejdzie próby i inicjacje? Czy opanuje starożytną sztukę wojenną zakrapianą magią? Czy jest tym, za którego uważają go kapłani i czarownice?
"Nigdy nie zapominaj kim jesteś[...] Jesteś Celtem, więc dbaj o stare prawa. Jesteś Arwernem i pozostań solidarny ze swoim narodem.[...] Teraz jesteś władcą w swoim tuath, w rodzinie, nad którą panujesz. Masz prawo życia i śmierci nad każdym ze swojego rodu..."s.359 
Po drugiej stronie Alp w Imperium Rzymskim młody obywatel z konieczności i własnych aspiracji rozpoczyna swoją walkę o władzę, zaszczyty i tytuły. Juliusz Cezar - niezłomny, nieustraszony pragnie wiedzy i chwały. Tworząc sieć powiązań i znajomości powoli pnie się po szczeblach kariery, otoczony miłością żony i córki. Rodzinne tragedie pchają go w paszczę lwa, która nie jest placem zabaw, a bitwą pomiędzy partiami i możnymi Imperium. Swój cel pragnie osiągnąć zdobywając ziemie Celtów - okupując swoje marzenia ich krwią i wolnością. 
Cezar i Galvan wkraczają na niełatwą drogę ku swojemu przeznaczeniu, które połączy ich ścieżki w przyszłości.
"Galvanowi ciarki przeszły wzdłuż kręgosłupa. Teraz zacznie się to, czego obawiam się przez te wszystkie lata. Tajemnicze, nieznane, prawdziwie magiczne. Pradawne obrzędy, zapomniane przez większość ludzi, niesamowite i straszne." s.344
Opowieści Celtyckie. Początek to kapitalna fantastyka. Powieść pełna mistycyzmu, wierzeń, obrzędów i kultury celtyckiej oraz praw i obyczajów Imperium Rzymskiego. Znajdziemy w niej także wątki obyczajowe, spiski, intrygi, miłość, powinność i oddanie. Bohaterowie są wyraziści i wykreowani w wiarygodny dla tych czasów sposób. Pełni wad i zalet, dobra i zła - posiadający wiele odcieni. Opowieści Celtyckie. Początek napisane są fajnym językiem i powodują że ja, wielbicielka ludu celtyckiego jestem nią w pełni pochłonięta i łykam stronę za stroną. Już teraz zabieram się za kolejną część. Najbardziej oczywiście zachwyciły mnie obrzędy, szkolenia i nauki jakie pobierał główny bohater oraz kultura tego ludu. I choć to był dopiero początek - czas dorastania, zdobywania doświadczeń i nauki to była to przygoda, którą pragnę kontynuować. Opowieści Celtyckie. Początek polecę fanom fantastyki, osobom lubiącym powieści o magii, pradawnych wierzeniach, pierwotnych ludach, odwadze, tradycji i chwale. 
"Była czarownicą, córką Świętego Zakonu z Sein, kapłanką, strażniczką dawnej celtyckiej wiary, od której powoli odchodzono." s.279


 
 Opowieści Celtyckie: | Początek | Droga do Władzy | Cena Przywództwa | 

Opowieści Celtyckie.Początek, Karolina Janowska, Gdynia 2012, Novae Res, s,390
Za książkę dziękuję autorce i zapraszam na jej stronę FB-ka
Recenzja bierze udział w Wyzwaniach: 
       

Jeśli jesteś na mojej stronie/blogu pierwszy raz lub po raz pierwszy komentujesz zostaw namiary na swojego bloga/stronę, abym mogła Cię odnaleźć. Dziękuję bardzo za każdy komentarz! Są one dla mnie cenne i na każde staram się odpowiadać.

44 komentarze:

Wiedźma pisze...

Cieszę się, że podobała Ci się ta książka, głównie z tego względu, że mam ją na swojej półce ;) Co prawda jeszcze w pierwszym wydaniu, ale myślę, że nic tam w środku się nie zmieniło ;)

natanna pisze...

Kiedyś kochałam takie książki. Czytałam ich mnóstwo, gdyż była to porywająca lektura.

natali z pisze...

Nie czytam już takich pozycji...czasu brak :-(

monweg pisze...

Z chęcią się zapoznam z tą książką.

Edyta - Zapiski spod poduszki pisze...

Jesteś niemożliwa, tak mało napisałaś o tej książce! Za mało!:P Chciałam się dowiedzieć czegoś więcej o niej, a tu tylko się potwierdza, że powinnam po nią sięgnąć ;) Ciekawi mnie, jak pisarka opisała celtycką społeczność i ich obrzędy.

Gosia pisze...

Nie lubię fantastyki,ale w Twoim opisie jest to coś... No, może i warto bym się nad tym pochyliła... Bo Celtów uwielbiam...:)

Oliwia KNK pisze...

Muszę ją mieć :D

Beata G. pisze...

Brzmi super, muszę się porozglądać kiedyś za tą książką, zaraz sobie dodam na L.C. aby nie zapomnieć tytułu :) i polskiej autorki :)

Kiti pisze...

Ja uwielbiam książki z wierzeniami i mitologią, ale jakoś bardzo rzadko na nie trafiam.

Basia Pelc - Czytelnia pisze...

Coś czuję, że i ja i mama byłybyśmy zachwycone. Buziaki serduszko xxx.

Katarzyna Meres pisze...

Kiedyś na pewno przeczytam :) Tym bardziej jestem zaintrygowana, że napisała ją Polka :)

Magda Saska-Radwan pisze...

Świetna recenzja, bardzo zachęcająca. Pomyślę czy nie warto byłoby się z nią zapoznać.

nieidentyczna . pisze...

Nie przepadam za fantastyką, ale swego czasu interesowałam się Celtami. Jeśli więc natknęłabym się na tę książkę, pewnie bym przeczytała - ze zwykłej ciekawości.
***Nie wiem jak to zrobiłaś, ale właśnie zadeklarowałam przeczytanie czegoś z fantastyki :D

mojedamskiemysli pisze...

To już fantastyka w całkiem nie moim kierunku :)

Cyrysia pisze...

Ja z fantastyką jestem na bakier. Jedynie toleruje romans paranormal. Inne podgatunki z tej kategorii do mnie nie ,,przemawiają''.

Obsesja Kasiulka pisze...

Uwielbiam. To coś dla mnie!!!

Marta Kor - MK pisze...

świetna! sporo informacji;)

Marta Kor - MK pisze...

Ja nadal kocham!

Marta Kor - MK pisze...

a ja w pierwszej kolejności;)

Marta Kor - MK pisze...

super!

Marta Kor - MK pisze...

Dysiu te opisy społeczności, obrzędów i nauki są najlepsze!

Marta Kor - MK pisze...

dziękuję! I polecam!

Marta Kor - MK pisze...

ja też ich uwielbiam

Marta Kor - MK pisze...

super!

Marta Kor - MK pisze...

koniecznie!!

Marta Kor - MK pisze...

I ja także niestety...;)

Marta Kor - MK pisze...

ściskam! I polecam!

Marta Kor - MK pisze...

u Nas sami zdolni ludzie!

Marta Kor - MK pisze...

polecam i zachęcam!

Marta Kor - MK pisze...

super! to fantastyka, ale nie coś ala elfy, krasnale, wampiry, więc może dlatego? plus świetna fabuła i Celtowie??

Marta Kor - MK pisze...

a pewnie czemu nie a ja czekam na recenzję:))

Marta Kor - MK pisze...

a ja lubię każda;)

Marta Kor - MK pisze...

bywa...;)

Marta Kor - MK pisze...

super!!

martucha180 pisze...

Na tę fantastykę bym się skusiła ze względów celtyckich!

Justtiny pisze...

Ojejku, świetny blog :D
naprawdę ;))
zapraszam też na mojego oczywiście, ale dopiero zaczynam, no i cóż...
świetna książka ;)
http://czytamsobiee.blogspot.com/

Ola pisze...

Ponieważ udało mi się dziś wpisać komentarz - pozwalam sobie sprawdzić czy uda mi się u Ciebie... przepraszam za taki spam i przy okazji pozdrawiam:) jeśli mi to przejdzie, będę wreszcie komentować jak człowiek;)

Zee L pisze...

Czekałam na tę recenzję, z pewnością przeczytam książkę. Super, dziękuję :)

Agnes Recenzentka pisze...

Okładka jest cudowna. Zanim zaczęłam czytać recenzję, przez długi czas nie mogłam oderwać od niej wzroku. Po przeczytaniu recenzji wiem, że muszę przeczytać także książkę :)

Marta Kor - MK pisze...

oki wpadnę oczywiście w odwiedziny i zapraszam do siebie

Marta Kor - MK pisze...

pozdrowionka i udało się;P

Marta Kor - MK pisze...

słodko! pozdrawiam

Marta Kor - MK pisze...

tak jest świetna!!

Kat pisze...

Aaargh... za jakie grzechy? Najpierw widzę wzmiankę na Bestiariuszu, później podczas buszowania od strony do strony widzę recenzję, automatycznie zapala się lampka z napisem "chcę" i co? Oczy by chciały, ale cała reszta nie wie skąd wziąć więcej czasu na czytanie. Pozycja wędruje na moją listę "to-do", którą to ciągle mam zamiar systematycznie skracać, ale zawsze jakoś na opak to wychodzi i co chwilę przybywa nowych punktów.
W każdym razie pozdrawiam i w sumie linkuję "ku dalszym odwiedzinom".
http://not-free-enough.pl