Przenosiny bloga

Witajcie! Z rozrzewnieniem żegnam MK Czytuje - jednak cały ten blog, wszystkie posty i komentarze odnajdziecie na mojej stronie
Zapraszam Was na nią serdecznie!

piątek, 30 maja 2014

Mroczne Słońce - J.K. Jemisin, czyli II część cyklu Sen o Krwi

Porządek pustynnego miasta-państwa Gujaareh, w którym jedynym prawem jest spokój został zaburzony. 10 lat po tragicznych wydarzeniach i śmierci Króla oraz zbieracza Ehiru, Miasto Snów poznało co to przemoc pod rządami Prolektoratu Kisuańskiego. Hetawa służąca Bogini Hananji i najważniejsza niepisana władza w mieście widzi szerzące się zepsucie. Jego najznamienitsi członkowie postanawiają działać, szczególnie, iż miastu zagraża nie tylko brak porządku i spokoju, ale także szerząca się zaraza, która zabija we śnie oraz gujaareńska szlachta pragnąca władzy i dobrobytu dla siebie. Hetawski zbieracz Nijiri widzi przyszłość Sennego Miasta tylko pod rządami wygnanego Księcia Zachodu Słońca- Inkarnacji Hananji w świecie jawy, który wraz z pustynnymi ludami (Banbarrowie) planuje rewolucję i powrót na tron. Pomóc mu w tym ma Hanani - praktykantka ścieżki dawców z Hetawy, która jako pierwsza kobieta dostąpiła zaszczytu podążania jedną ze ścieżek Hananji - ścieżki uzdrawiania. Hanani i Książę Wanahomen będą musieli stoczyć nie jedną bitwę, a to czemu będą musieli stawić czoło może okazać się najmroczniejszą tajemnicą sług Hananji i gujerreheńskich kast.


"Łaski nadejdą[...] Już nadeszły, widzisz. I to jakże ogromne. Wstrząsną całym Gujaarehem, czuwającym i śpiącym, i zatopią słabych w ich mrocznych snach. Jej pomsta nie zna granic.[...]. W przeciwieństwie do większości swoich rodaków Wanahomen nigdy nie uczył się technik właściwego śnienia.{...}. A jednak pewne rzeczy po prostu się wie, nawet bez nauki, I on to czuł; niektóre sny to coś więcej niż sny" s.30-31

Mroczne Słońce będące drugą częścią dwutomowego cyklu Sen o Krwi to bardzo dobra fantastyka, w której znajdziemy barwny świat pełen magii, legend i wyraziście wykreowanych postaci. Nie jest to typowa kontynuacja, a bardziej historia osadzona w znanym nam z pierwszej części świecie, który przechodzi swoje gorsze dni. Odnajdziemy w niej kilku bohaterów z Zabójczego Księżyca i odegrają oni ważną rolę, lecz epizodyczną, poboczną. Mroczne Słońce nie zawiodło mnie, także dodatkową dawką mitologi i tajemnic tego świata. Plusem jest także wprowadzenie ludów pustynnych barbarzyńskich - Banbarów, których obyczaje, zwyczaje i świat zachwycają i ciekawią. W Mrocznym Słońcu odnajdziemy, także sporo elementów zepsucie jednostek, okrucieństwa względem innych oraz starcia stereotypów z rzeczywistością. Bohaterowie szukają swego miejsca we wszechświecie, zmagają się z nietypowymi zawiłościami rodzinnymi i strachem przed porażką. Ich losy są niebywale zajmujące.
Mroczne Słońce czytało mi się wręcz ekspresowo, całkowicie mnie pochłonęło i jeśli zastanawiacie się czy warto sięgnąć po drugą część nie myślcie za długo, bo warto. Książki różnią się od siebie, ale zawierają i wspólne pierwiastki - jakie? o Tym musicie przekonać się sami. Polecałabym Wam rozpocząć przygodę od pierwszej części, gdyż ona o wiele bardziej opisuje obyczaje i legendy oraz prawa Miasta Snów, druga część skupia się na ludach barbarzyńskich i walce o władzę oraz o zdrowy sen mieszkańców Gujaareh'u. Książki zdecydowanie warte poznania i polecę je każdemu fanowi fantastyki, którego interesuje mitologia, legendy, bogowie i walka w pustynnym świecie pełnym mrocznych, ale i jarzących się niczym słońce tajemnic, świecie pełnym dobra i zła, przemocy i wiary. 

Dwutomowy cykl Sen o Krwi| Zabójczy Księżyc>> | Mroczne Słońce | 

Tytuł:  Mroczne Słońce
Autor: J.K. Jemisin
Data i miejsce wydania: Warszawa 2014
Ilość stron: 606
Seria: II część cyklu Sen o Krwi

Moi Drodzy jestem tak zalatana, że nie mam czasu opracować kolejnego konkursu, dlatego przypominam o istniejącym, w którym wylosuję dodatkową osobę >> o konkursie tutaj

27 komentarzy:

Marta Kor pisze...

Wow, nie czytałam jeszcze 1 części, ale koniecznie muszę to nadrobić, bo z tego, co widzę, dużo tracę :)

Marta Kor pisze...

mogłoby mi się spodobać :)

Marta Kor pisze...

Mitologią i legendami średnio się interesuje, więc wątpię, aby powyższa seria przypadła mi do gustu. raczej nie chce się o tm przekonywać.

Marta Kor pisze...

O serii nie słyszałam, ale brzmi fajnie. Ostatnio podobne fantasy nieco mi się przejadło, ale to wydaje się naprawdę dobre.

Marta Kor pisze...

Na razie mam co czytać:)

Marta Kor pisze...

Chętnie bym sięgnęła po ta książkę, niemniej jednak odstraszają mnie nazwy i imiona. Boję się, że więcej czasu spędzę nad próbą przeczytania ich, niż nad czerpaniem przyjemności z lektury. :)

Marta Kor pisze...

Jakoś tak sama nie wiem. Niby mam ochotę, ale to odwlekam. Nie czytałam pierwszego tomu, chociaż w przyszłym tygodniu powinien z wymiany do mnie dotrzeć. Jak się spodoba to pewnie i po Mroczne Słońce sięgnę. W końcu fantastykę lubię i czuję, że i ta seria może przypaść mi do gustu :)

Marta Kor pisze...

Lubię takie książki, ale chyba tą sobie odpuszczę:-) jakoś tak do końca nie jestem przekonana:-)

Marta Kor - MK pisze...

ja fantastykę uwielbiam i z czystym sumieniem serię mogę polecić!

Marta Kor - MK pisze...

koniecznie! i wtedy czekam na recenzję!

Marta Kor - MK pisze...

koniecznie nadrób!

Marta Kor - MK pisze...

;)

Marta Kor - MK pisze...

oki;) niedługo u mnie Kolekcjoner - Nory Roberts;P - może on przypadnie Ci do gustu;)

Marta Kor - MK pisze...

to warto zrobić przerwę i wrócić do niego po odpoczynku;) i to najlepiej w formie tej serii;)

Marta Kor - MK pisze...

;)

Marta Kor - MK pisze...

nie ma ich tak dużo - dla mnie po prostu tworzą klimat i lubię takie elementy wplatać w opinie o książkach, ale pod tym względem nie różni się od innych książek fantasy ;)

Marta Kor - MK pisze...

przeczytaj i przekonaj się sama;)

Marta Kor - MK pisze...

takie książki trzeba lubić - mnie zdecydowanie przekonała!

Wondeland OfBook pisze...

Muszę najpierw sięgnąć po pierwszą część.

monweg pisze...

Coś tam obiło mi się o uszy. Ale chyba trzeba by czytać w kolejności?

Magda Saska-Radwan pisze...

Mimo, że nie do końca moje klimaty to książka wydaje się interesująca. Może zacznę od 1 tomu :)

Edyta - Zapiski spod poduszki pisze...

Mam nadzieję, że uda mi się kupić obie części, bo bardzo mnie kuszą te książki.

Marta Kor - MK pisze...

są fajne i warto je poznać, choć jeśli mam być super obiektywna, to nie dorównała takiemu Tolkienowi czy Herbertowi;P al

Marta Kor - MK pisze...

niekoniecznie, ale polecam!

Marta Kor - MK pisze...

daj znać jak spróbujesz;)

Marta Kor - MK pisze...

pewnie!

Edyta - Zapiski spod poduszki pisze...

Bylebym się nie rozczarowała :)