Przenosiny bloga

Witajcie! Z rozrzewnieniem żegnam MK Czytuje - jednak cały ten blog, wszystkie posty i komentarze odnajdziecie na mojej stronie
Zapraszam Was na nią serdecznie!

środa, 9 lipca 2014

Brudne Ulice Nieba - Tad Williams, czyli walka Dobra ze Złem. Tylko kto tak na prawdę jest zły?

Wydawnictwo Rebis>>
Odwieczne pytania: Czy istniejemy po śmierci? Czy istnieje Niebo, Czyściec, Piekło? Czy siły Dobra i Zła walczą o każdą duszę? Według Tada Williamsa - tak! Umierasz. Życie przelatuje Ci przed oczyma - żałujesz czegoś? Byłeś dobry, a może zły? Masz czyste sumienie, a może grzeszyłeś na każdym kroku? O tym decyduje sąd, w którym sędzia, adwokat i prokurator to siły Dobra i Zła - anioły i demony. Jeśli masz szczęście wysłannik Nieba wybroni Cię. Wszystko jest lepsze od Piekła, choćby Czyściec. Ten porządek zostaje zakłócony. Dusze ludzkie znikają nie trafiając do żadnej ze stron. Rozpoczyna się śledztwo, obie strony szukają winnych, a w samym środku tego zamieszania znajduje się Anioł Doloriel - były członek elitarnym zastępów Nieba - obecnie adwokat dusz zwany Bobby'm Dolar'em. Jakby tego było mało ktoś nasyła na niego nieumarłą bestię, a najlepszy kumpel zwala na niego świeżaka, którego przydzielono mu na przeszkolenie. Siły ciemności uważają, iż im coś ukradł, a Jego Archanioł udziela mu dość interesujących instrukcji. Doloriel, aby rozwiązać tę zagadkę i uratować swoją duszę, będzie szukał pomocy u najróżniejszych przyjaciół tych dobry i tych złych, jak Caz - kobieta demon, która wie więcej niż mówi. Gdzie znikają duszy i dlaczego? Czy zarówno siły Nieba i Piekła są w to zamieszane?
Brudne ulice nieba to po prostu rewelacyjna fantastyka, z mnóstwem ciętego dowcipu i naprawdę fajną fabułą. Świat stworzony w tej opowieści wydaje się wręcz realny, jeśli wierzymy w istnienie sił Dobra i Zła, a fakt, iż jesteśmy osądzani i złe osoby, którym wiodło się wręcz rewelacyjnie za życia, skazywane są na potępienie jest swego rodzaju pocieszeniem, choć okrutnym i małostkowym. Bo tak naprawdę czy rodzimy się źli, a może to świat, nasze otoczenie, wybory życiowe - takimi Nas czynią? Czy wtedy nie zasługujemy także na drugą szansę? Na takie pytania odnalazłam odpowiedzi w tej pozycji, choć jest ona typowo rozrywkową powieścią.
Brudne ulice nieba napisane są fajnym językiem, a świat przedstawiony zachwyca masa szczegółów. Odnajdziemy w niej opis światów, tego co dzieje się z naszą duszą po śmierci, poznamy hierarchie i struktury Nieba i jego Przeciwnika, poznamy motywy sprawców całego zamieszania i odkryjemy jaka była rola Bobbiego w tej zagadce. Dolar - choć jest Aniołem, to nie świętoszek, a pełnoprawny grzesznik i rozrabiaka, ale uczciwy i oddany sprawie. To także postać grająca swego rodzaju żołnierza zastępów Nieba, który posiada ciekawe poczucie humoru, podejście do kobiet i umiejętność pakowania się w kłopoty. Odrobinę przeszkadzała mi jego nieporadność w pewnych momentach, po prostu chciałbym, aby było w nim więcej intelektualisty, a mniej żołnierza, który sporo zyskuje przez przypadek - choć dzięki temu ta powieść bywa tak zabawna i wartka niczym dobra amerykańska sensacja.
Na uwagę zasługuje także Caz - jest kobietą demonem, wysłannikiem sił Przeciwnika Niebios - jednak ja nie osądzałbym jej tak surowo, polubiłam ją bardzo i jestem ciekawa czym mnie zaskoczy w kolejnej części serii.

"Życie jest wieczne, miłość nieśmiertelna,
Śmierć to tylko horyzont,
A horyzont to nic innego
Jak granica, za którą wzrok Nasz nie sięga. R.W. Raymond" s.354 

Podsumowując Brudne ulice nieba to powieść dla fanów fantastyki z aniołami i demonami w tle oraz ironicznym poczuciem humoru, sporą dawką akcji i wątkiem miłosnym w typowo męskim stylu. Polecę ją fanom takich książek. Ja osobiście jestem zachwycona i myślę już o drugiej części serii. a:

20 komentarzy:

Dominika S. pisze...

Słyszałam już o tej książce i jestem jej bardzo ciekawa. Widzę, że motyw sądu ostatecznego potraktowano tutaj dosłownie, muszę się przekonać jak autor wybrnął z całej koncepcji :)

awiola pisze...

Nie mam obecnie ochoty na fantastykę z aniołami. Może kiedyś się skuszę.

Aga CM pisze...

Książka czeka na mojej półce na swoją kolej ;)

Kasia Roszczenko pisze...

Ależ mnie zainteresowała ta książka. Dochodzę do wniosku, że za dużo tych dobrych lektur ostatnio - a może to dobrze ;)

Magda Saska-Radwan pisze...

Fanką fantastyki nie jestem, ale reszta mi się podoba i bardzo chcę ją przeczytać.

Cyrysia pisze...

Anioły, demony, spora dawka humoru i dynamicznej akcji oraz wątek miłosny w typowo męskim stylu. Czego chcieć więcej? Jestem na tak!

martucha180 pisze...

Skoro mnóstwo ciętego dowcipu, to ja się skusze na tę ksiażkę, na fantastykę!

Anastazja pisze...

Ależ wysoka ocena no i te dowcipy, to myślę, że spodobałaby mi się ta pozycja.

Anna P. pisze...

Dobra fantastyka, tytuł już ląduje na mojej liście, a nawet na jej początku :D

maribel pisze...

Oooo, coś interesującego, aczkolwiek tematu aniołów i demonów mam trochę dość. :)
Jak sobie od nich odpocznę, to sięgnę po ten tytuł. :)

Miłośniczka Książek pisze...

Książka już jakiś czas temu zwróciła moją uwagę. Jak najbardziej moja tematyka. Zresztą wiesz, uwielbiam fantastykę :) Z chęcią więc bym przeczytała tę powieść :)

monweg pisze...

Książka w sam raz dla mnie :)

Wpadnij do mnie. Akcja czytelnicza :) http://monweg.blog.onet.pl/2014/07/09/podaj-dalej-czyli-ksiazka-w-podrozy-odblask/

Marta pisze...

Zdecydowania książka dla mnie! Fantastyka, anioły, demony, ironiczny humor... Oj kusisz, kusisz :)

Miqaisonfire.wordpress.com pisze...

Dopisuję do listy, bardzo ciekawa książka, na pewno przeczytam.

Kiti pisze...

Nie przepadam za aniołami w książkach.

kasia23112511 pisze...

Za fantastykę sięgam raczej okazyjnie ;) Chociaż pomysł na fabułę ciekawy to na ten moment do książki mnie nie ciągnie :)

kasia23112511 pisze...

Po fantastykę*

Katarzyna Meres pisze...

Choć rzadko czytam fantastykę to na taką książką bym się skusiła. Postaci aniołów i demonów bardzo mnie intrygują, tak samo jak mojego narzeczonego, więc niewykluczone, że sprawię nam ( :D ) tę książkę :)

Honorata pisze...

Jestem ogromną fanką Williamsa i mam wszystkie jego książki. Akurat seria o Bobbym jest inna od dotychczasowych książek tego autora ale i w takich lżejszych i nieco bardziej sensacyjnych klimatach świetnie się odnalazł.

Edyta - Zapiski spod poduszki pisze...

Williamsa, znam przede wszystkim z cyklu Pamięć, Smutek i Cierń, od którego zaczęłam swoja przygodę z jego twórczością. "Brudne ulice" tez przeczytam :) A Tobie polecam sięgnąć po jego starsze książki.