Przenosiny bloga

Witajcie! Z rozrzewnieniem żegnam MK Czytuje - jednak cały ten blog, wszystkie posty i komentarze odnajdziecie na mojej stronie
Zapraszam Was na nią serdecznie!

czwartek, 14 sierpnia 2014

[recenzja/opini] Kinga Rozalia Nowak - Poprzez Cienie


Kinga Rozalia Nowak, Poprzez Cienie, s.84, Warszawa 2014, Nowy Świat
Gatunek: wiersze
Motyw przewodni: rozmowy z własną duszą
Ocena wg gatunku: brak

Wiersze są dla mnie zwierciadłem duszy, dlatego kocham je czytać, z ocenianiem ich jest już różnie. To obrazy, nasze własne poszukiwania. Sama pisząc wiersze wiem jak potrafią być one osobiste. Kinga Rozalia Nowak, w swoim tomiku Poprzez Cienie porusza bardzo wiele kwestii istotnych dla każdego człowieka. Miłość, złość, rozpacz, strach, zło, dobro, siłę i marzenia. Obnażając się przed czytelnikiem chce przedstawić swój punkt widzenia, swoje poglądy. Nakazuje nam myśleć o swoim życiu, swoich wyborach. Nie wszystkie z ponad 70 wierszy przypadło mi do gustu. Jednak znalazłam kilka perełek, które trafiły bezpośrednio do mnie i moich uczuć - obaw i radości. W tomiku Poprzez Cienie widać zdecydowanie zmiany uczuć, poszukiwania autorki i jej dojrzewanie, gdyż niektóre wiersze wydały mi się bardziej toporne - czymś ala wprawką. Do ulubionych zaliczyłabym "Stojąc na moście", który odebrałam jako przekaz, iż mimo naszych osobistych tragedii świat będzie istniał, funkcjonował tak jak do tej pory, "Otulam się", w którym odnalazłam nadzieję, "Kochanie" to oczywiście nieokiełznana miłość, a "Skraje upojenia" o przyciąganiu się skrajności. 

"Czerń zakochała się w bieli
I szuka jej w serca mroku
i marzy nieobecną o niej duszą.
Bo jak się zbliżyć, by jej nie zmienić?"
fragment wiersza Skraje Upojenia

Tomik Poprzez Cienie ma przyjemną okładkę, jest estetyczny i dobrze wykonany. Tym razem nie wystawię oceny, gdyż według mnie wierszy się nie ocenia. Dla mnie były przystankiem, który pozwolił mi przemyśleć kilka kwestii. Myślę, że osoby lubiące wiersze znajdą w nim coś dla siebie.  

          

8 komentarzy:

Kiti pisze...

Ja akurat nie przepadam za wierszami.

Elenkaa_ pisze...

Ale cieniutka książka. Godzinka i po niej, pewnie nawet krócej. Ale wierszy nie lubię, także to nie dla mnie.

pasion-libros.blogspot.com

Andra D pisze...

Fajnie, że od czasu do czasu mogę znaleźć u Ciebie poezję, bo ja też lubię wiersze, choć szkoda, że rzadko wklejasz swoje utwory.

awiola pisze...

Mnie też się wydaje, że poezji nie można ocenić, gdyż każdy może wiersze interpretować całkiem inaczej. Od czasu do czasu zaglądam do liryki, więc jeśli będę miała okazję, to na pewno przeczytam.

monalisap pisze...

Jak ja dawno nie czytałam wierszy, choć mam swoje ulubione do których wracam.

Aga CM pisze...

Nie czytam poezji.

Anastazja pisze...

Nie czytuję wierszy, może czas to zmienić?

nieidentyczna . pisze...

Masz rację - trudno ocenić wiersze. Moim zdaniem, każdy może dostrzec w nich coś innego. Zależy to od własnej wrażliwości...