Przenosiny bloga

Witajcie! Z rozrzewnieniem żegnam MK Czytuje - jednak cały ten blog, wszystkie posty i komentarze odnajdziecie na mojej stronie
Zapraszam Was na nią serdecznie!

piątek, 10 października 2014

[recenzja/opinia] Darkańskie opowieści - debiutancki zbiór opowiadań Anny Marii Rękoś


A.M.Rękoś>>Darkańskie opowieści, s.60, 2011, WFW, e-book
Gatunek: fantastyka, SF
Motyw przewodni: opowiadania fantastyczne
Ocena wg gatunku: 7/10
Darkańskie opowieści to zbiór 14 debiutanckich opowiadań A.M. Rękoś, które jak czytamy w opisie, inspirowane są twórczością, między innymi E.A. Poe. Nie jestem, aż tak dobrze zaznajomiona z jego dorobkiem, więc mogę napisać jedynie, iż niektóre z nich mają mroczniejszy klimat, który występuje u Poego - choćby Serce dla Frankensteina - osobliwe opowiadanie czy Tajemnicze okno opowiedziane przez Trupinkę, które mimo mroczniejszego początku miało pozytywny wydźwięk. Opowiadania traktują o ludzkich zachowaniach, uczuciach oraz przewrotności losu. Bohaterowie to m.in. okrutne kobiety, czy mężczyźni bez serca. Darkańskie opowieści nawiązują także w wielu momentach do miłości, a właściwie jej złudności i nieszczęścia, jakie sprowadza na bohaterów. W opowiadaniach Przyjaźń czy Miłość to placebo to właśnie przyjaźń góruje nad miłością, a miłość traktowana jest niczym uczucie, którego w rzeczywistości nie ma. 
Zbiór jest zdecydowanie eklektyczny. Widać, iż autorka czerpała z różnych źródeł, i różnych form, gdyż znajdziemy w nim także poetyckie wersy. Opowiadania zdecydowanie nie są na równym poziomie, nie wszystkie przypadły mi do gustu. Niestety część metafor i głębszych przesłań jest mi tak dobrze znana, iż opowiadania nie zapadły w pamięć. Niemniej jeśli lubicie opowiadania, to taki zbiór powinien przypaść Wam do gustu, choćby ze względu na ich fantastyczną stronę czy plastyczne opisy.
Okładka, jak i klimat są dobre. Jeśli chodzi o korektę i wygląd e-booka to nie mam do niego żadnych uwag. Poza tym z tego co się orientuję to opowiadania zostały wydane także w formie papierowej. 
Podsumowując Darkanskie opowieści to zbiór opowiadań, w których przeważa fantastyka oraz rzeczywistość na pograniczu snu i jawy. Opowiadania nie są na jednakowym poziomie, jednak jeśli potraktujecie je jako wieczorną rozrywkę na pewno wybierzecie coś z nich dla siebie.

     

9 komentarzy:

Ola pisze...

Może jeszcze nie tym razem (skoro są nierówne), ale warto zapamiętać autorkę, bo opowiadania i fantastykę cenię:)

nieidentyczna . pisze...

Tym razem nie moja tematyka, nie moje klimaty...

monalisap pisze...

Opowiadań fantastycznych nawet nie podejmuję się przeczytać.

Martyna K. pisze...

Nie czytam zazwyczaj opowiadań. Jeżeli nie wszystkie są ciekawe, a na razie jest tylko e-book to spasuję.

Antykwariat z ciekawą książką pisze...

Ta "rzeczywistość na pograniczu snu i jawy" strasznie mnie kusi w tej książce, choć z drugiej strony, po prostu nie lubię i rzadko czytam opowiadania:)

Ann RK pisze...

Nawet do Poe nie bardzo jestem przekonana, więc wiesz... ;)

Marta Kor - MK pisze...

Ok:)

Marta Kor - MK pisze...

Bywa:)

Edyta - Zapiski spod poduszki pisze...

Lubię eklektyzm, także w literaturze :)