Przenosiny bloga

Witajcie! Z rozrzewnieniem żegnam MK Czytuje - jednak cały ten blog, wszystkie posty i komentarze odnajdziecie na mojej stronie
Zapraszam Was na nią serdecznie!

poniedziałek, 6 października 2014

[recenzja/opinia] Julia Kierepka - Świadomość, czy główna bohaterka odnajdzie odwagę, by zawalczyć o swoje obecne i przeszłe wcielenia?


Julia KierepkaŚwiadomość, s.327, 2014, Wydaje.pl, e-book
Gatunek: paranormal romans
Motyw przewodni: reinkarnacja, romans, tajne organizacje
Ocena wg gatunku: 8,0/10


Dorastanie to swoisty rodzaj piekła. Człowiek nie rozumie starszych, lecz już nie jest dzieckiem, które działa spontanicznie i żyje na pełnym gazie. W nasze życie wkrada się niepewność, niedowartościowanie. Gubimy się, by poszukiwać swojej drogi w dorosłość. Czy ją odnajdziemy? Czy znajdziemy odwagę, by uwierzyć w siebie? I czy odnajdzie ją główna bohaterka Świadomości
Powieść Julii zawładnęła moim światem na dwa dni. Z wypiekami na twarzy czytałam tę historię, która według mnie jest bardzo dobrym debiutem. Powyżej określiłam ją jako paranormal romans, jednak do tego opisu dodałabym także wątki sensacyjne i kryminalne. Główną bohaterką jest Eulalia Foster - 16-latka, która jest osobą zagubioną, pesymistyczną i nielubiącą swojego życia. Nieszczęśliwa już nie raz próbowała ze sobą skończyć, co jest wręcz niemym wołaniem o pomoc. Jej jedyną pociechą na tym padole są książki:
"Są moją heroiną, marihuaną, bez której nie mogę funkcjonować . Gdy nie widzę liter sklejonych w słowa, wpadam w panikę [...] Żyję fikcją. Codziennie okłamuję samą siebie, że czytanie nie jest ucieczką od życia, tylko podróżą w jego głąb"
"Zanurzam się w otchłani liter. To jedyny sposób, aby nie zacząć uciekać z krzykiem. [...] Oddycham dzięki literom, mój kręgosłup zbudowany jest ze zdań, krew, która pulsuje w moich żyłach to tylko niewypowiedziane słowa, zbyt piękne i nierealne, aby moje usta mogły ich zasmakować" s.3-4
Początek powieść jest niebywale klimatyczny (tak jak powyższe cytaty), lecz także odrobinę dramatyczny i chaotyczny, ze względu na stan umysłu naszej bohaterki, która to opowiada Nam tę historię. Ulega ona wypadkowi, który odmienia jej życie. Panna Foster ma przebłyski wspomnień z poprzedniego życia. Czy zawalczy o swoje obecne i przeszłe wcielenia, odnajdując odpowiedzi na nurtujące ją pytania? I czy pomoże jej w tym tajemniczy i przystojny Ethan - miłośnik literatury, który może okazać się bratnią duszą? 
Historia rozwija się dość szybko, a wiele jej elementów jest z lekka przewrotnych, i łączy się ze sobą w nieoczekiwany sposób. Styl Świadomości przypadł mi do gustu, podobnie jak wątki sensacyjno-kryminalne, które zostały przedstawione z rozmachem. Świat przedstawiony jest dostosowany do dziejących się wydarzeń i narracji. Postawy oraz zachowania bohaterów przedstawione są w sposób realny, co pozwala na utożsamianie się z postaciami. Ja osobiście przeniosłam się odrobinę w czasie, choć muszę przyznać, iż nigdy nie byłam osobą tak pesymistyczną czy niepewną siebie jak główna bohaterka. 
To lektura zdecydowanie młodzieżowa. Jednak jeśli tak jak ja lubicie od czasu do czasu pójść w tym kierunku, to polecam Wam tę książkę, gdyż zawiera kilka wątków, których nie spotkałam w innych tego typu powieściach. Wielbicielom książki drukowanej donoszę, iż wersja papierowa jest w trakcie przygotowania. Poza tym to początek serii. 
Powieść zawiera drobne literówki i  błędy, jednak nie przeszkadzają one w znacznym stopniu w czytaniu. Mam nadzieje, iż w kolejnych częściach Eulalia odnajdzie swoją drogę i stanie się osobą bardziej zaradną, i pewną siebie, gdyż zdecydowanie potrzebna jest jej przemiana.
Podsumowując jeśli poszukujecie pasjonującej literatury młodzieżowej, w której czuć miłość autorki do książek i wątków fantastycznych, romantycznych oraz sensacyjnych -  Świadomość to lektura dla Was. Gorąco polecam zainteresowanym. 
Follow on Bloglovin

25 komentarzy:

Gośka B pisze...

Okładka extra! Książka na pewno spodobałaby się mojej córce, ja po paranormale sięgam tylko z jej rekomendacją:) To jest moja testerka młodzieżówek:D

Antykwariat z ciekawą książką pisze...

Oo, to mnie teraz zaskoczyłaś, bo nigdy wcześniej nie słyszałam nawet o książce, a że będzie dostępna w wersji papierowej, to zdecydowanie ogromny plus, bo niestety w dalszym ciągu czytnika się nie dorobiłam:) Okładka mi również bardzo się podoba,zaś sama fabuła też wydaje się inna, oryginalna. Całej książce mówię zdecydowane tak!

Ann RK pisze...

To jakby nie mój świat literacki, ale gdy bohaterowie są miłośnikami literatury, to jestem w stanie się przemóc. ;)

Dominika pisze...

Recenzja zachęca do przeczytania. I mimo że paranormal romance to zdecydowanie nie moja bajka jestem tej historii bardzo ciekawa. Czy jest już może książka papierowa? Czy to może self-publishing i książka nie wyjdzie?

Martyna K. pisze...

Czasem lubię książki młodzieżowe. Poczekam na papierowe wydanie książki. Cieszę się, że to pierwszy tom serii.

G.P. Vega pisze...

Nie brzmi to wszystko źle, ale nie jestem całkiem przekonana. Jeszcze poczekam :)

Wondeland OfBook pisze...

Czekam na wersję papierową :)

monweg pisze...

Z wielką ochotą przeczytam. Brzmi interesująco :)

Kuro pisze...

Książka to self-publishing, jednak podejmowane są wszelkie starania by uzbierać potrzebne środki na wersję papierową :)

Amalia Grace pisze...

Okładka jest magiczna, chociaż paranormal romance nie czytuję. Niemniej czuję się w pewien sposób zachęcona ;)

Edyta - Zapiski spod poduszki pisze...

No, no Ciekawe jak ja ją odbiorę ☺

Marta Kor - MK pisze...

pewnie, że ciekawie;) Mało czytujesz tego typu książek;)

Marta Kor - MK pisze...

tak świetna!

Marta Kor - MK pisze...

;)

Marta Kor - MK pisze...

;))

Marta Kor - MK pisze...

Ha! fajny taki tester;P ja takiego jeszcze nie mam i muszę się zdać na przypadek, ale z drugiej strony mało takich powieści czytam, więc nie mam takiego porównania ;P

Marta Kor - MK pisze...

to naprawdę fanie, że tak ją odbierasz!

Marta Kor - MK pisze...

wiesz, że ja lubię fantastykę i kryminał, a to takie połączenie tych gatunków w wersji młodzieżowej, więc...;P

Marta Kor - MK pisze...

;)

Marta Kor - MK pisze...

ja też!

Marta Kor - MK pisze...

ok;)

Aga CM pisze...

Przerażająca okładka...

Ann RK pisze...

Gdyby tak odrzucić fantastykę i młodzieżówkę, to wyjdzie, że to moje klimaty. :D

ksiazkowka pisze...

Na młodzieżówki nie mam ostanio w ogóle ochoty...

kasia23112511 pisze...

Nie będę się zarzekać, że nie przeczytam, bo ostatnio się przekonuję coraz częściej, że sięganie po gatunki niby nie dla mnie, pozwalają odkrywać coś ciekawego :) Szukać tego tytułu na razie więc nie będę, ale może kiedyś sięgnę - kto wie? To zatracenie głównej bohaterki w książkach na pewno mnie ciekawi :)